«
»

 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad

Uudised

16/05/2016 17:24  Näitus "Põimevaibad Läänemaa talutaredest"

19. sajandi II poolest alates valmistati Läänemaa kesk- ja põhjaosas järjest rohkem värviküllaseid naast- ja pindpõime tehnikas vaipu. Materjalidestmkasutati linast korrutatud lõimelõnga ja värvilist villast koekirjalõnga. 
Eesti vanemad vaibad kooti kahelaidsed, kuna puudusid laiad teljed. Kooti sõidutekke ehk saani-, vankri- ja hobusetekid, mida kasutati  hobusõidukitega reisimise ajal ja sängitekke ehk vooditekid, mis valmistati noorpaarile, et esimesel ööl pulmaliste poolt  ilusa vaiba alla magama viia.

Lääne-Eesti keskosas (Vigala, Lihula, Kirbla ja Martna) valmistati punasepõhjalisi naastpõimes (taustakoe vahele põimiti jämedamast lõngast motiivid ehk naastudpulmavaipu. Asümmeetrilise kompositsiooniga vaiba keskväljal paiknesid kirevates värvitoonides geomeetrilised naastmotiivid, stiliseeritud taimed, loomad, inimfiguurid ja hooned, äärekirjas esinesid värvilised siksakjooned. Vaipadesse kooti paha eemalepeletavat ussijoont, kaheksaharulist õnnetähte, taevast ja maad ühendavat elupuud, pruudi ja peigmehe figuure, kirikut, pulmasõiduga seotud hobust, leivaküllust sümboliseerivat veskit jms.
Pindpõime puhul kujunes kangas erivärviliste koelõngade omavahelisest põimimisest. Mustrisse moodustusid astmelised kaldruudud, kolmnurgad, kaheksakannad ehk käpad, ristid jms. 
19. sajandi lõpus muutusid põimemustrid suuremaks. Punase või musta põhivärvusega vaiba sisse põimiti suuri värviküllaseid geomeetrilisi lillemotiive, looma- või inimfiguure. 

Lõuna-Läänemaal oskasid põimevaipu kududa vähesed kangrud. Tänapäevalgi on vähe meistreid, kes põimimise töö ette võtavad, sest sellise teki kudumine on väga aeganõudev ja vajab head ilumeelt. TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud Christi Kütt on oma tudengitega valmistanud mitmeid pind- ja naastpõimes kauneid vaipu. Üks naastpõimes Vigala pulmavaiba järgi koopiana valminud vaip on ülal ka näitusel. Vanu märke kokku põimides, on Christi Kütt  kavandanud ja kudunud mitu autorivaipa, nendest kaks on vaatamiseks väljas ka Hanilas.

Näituse "Põimevaibad Läänemaa talutaredest" vaibad on pärit paljudest erakogudest, Hanila ja Lihula muuseumist ning Lihula Antiigist. Suur tänu Marju Heldemale, Maarja Jõeveele, Kaido Saagile ja teistele abistajatele!
Näitus jääb avatuks augusti lõpuni. ​
Näituse koostajad Liivi Vainu ja Epp Kärvet.


Kasutatud materjalid:
Eesti Rahva Muuseumi vaibakogu. 2015. http://vaibad.erm.ee/  
Konsin, K. 1979. Kudumid. Tallinn.
Mälksoo, L. 1947. Kangakudumise käsiraamat. Tartu.
 

Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda*
 

Salvesta kommentaar