«
»

 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad

Uudised

05/01/2016 16:54  "Vanad asjad annavad uusi ideid" - Maaleht  
Pille Hermann. Maaleht, 05. juuli 2015.
Vanad asjad annavad uusi ideid

Muuseumiskäik on põnev ettevõtmine. Liiati kui sellega kaasneb lahke vastuvõtt ning võimalus museaale ka oma käte vahel hoida. Mis sest et kinnastes kätega – see tuleb kasuks nii vaataja kätele kui ka vanade esemete tervisele.
Tänapäeval ei ole muuseum pelgalt koht, kuhu on kogutud ohtralt vanu esemeid, millel oma number ja lugu. Üha enam muudetakse neid innovaatiliseks ning tegu on elamuskeskustega.
Aga vahel on tunne, et tahaks mõnda eset lähemalt silmitseda, võtta oma sõrmede vahele, et tunnetada materjali ning tehnikat. Jätaks kõrvale kõik need moodsad puutetundlikud ekraanid ja värvikirevad pildid. Kes käsitööga kokku puutunud, teab, et see tunne on aluseks paljudele uutele ideedele ning töödele, millest ühel hetkel, mitmekümne või saja aasta pärast võivad omakorda saada muuseumis säilitamist väärivad esemed.
Ideid ammutama
Mõnikord on mõte kinni jooksnud. Uusi ideid justkui muuseas varrukast ei tule, kõik tundub kuidagi tühi. Just siis ongi õige aeg võtta kokku toredad inimesed ning avastada mõnda maakonnamuuseumi. Enne teeleasumist tasub uurida, milline on muuseumi kodukord ning kas huvipakkuvad esemed tuleb vaatamiseks enne välja tellida.
Aga kui puudub konkreetne idee, millise esemega sooviks lähemalt tutvust teha, on õige tegu minna mõnda pisemasse muuseumisse. Just selline mõnus koht on August Tampärgi nimeline Hanila muuseum.
Maja esimesel korrusel on vaatamiseks väljas vanad tööriistad. Tekstiilitöödest lugu pidavatele käsitöösõpradele on teine korrus justkui paradiis – seal on uudistamiseks väljas rahvarõivaseelikud ja särgid, kirivööd, tikitud tekid ja seinavaibad, heegeldatud linikud, ilukäterätikud, padjapüürid jms.
Ja seda mitte ainult vaatamiseks, vaid kõike saab oma näpukestega ka katsuda. Muuseumi perenaine Liivi Vainu jagab meelsasti selgitusi ning julgustab külastajaid avama riiuleid ja paotama kapiuksi, et esemetega lähemalt tuttavaks saada.
Liivi on Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala lõpetanud, seega oskab rääkida käsitööst ning lahti mõtestada kultuuripärandit. Kuna meid nii lahkelt vastu võeti, pidin korduvalt üle küsima, egas meie seltskonnale erandit tehtud – kas ikka kõik huvilised võivad võtta telefoni ning külastusaja kokku leppida, kui on suurem huvi rahvusliku käsitöö vastu. Õnneks on kõigil võimalus saada suurema tähelepanu osaliseks ning esitada keelel pakitsevaid küsimusi. Vaja vaid kohale tulla. Üha enam külastab muuseumi tekstiilitööd õppivaid õpilasi ja tudengeid üle Eesti, ikka ideede ammutamiseks.
Muuseumi ajaloost
Hanila muuseum loodi 1993. aastal ja see asub endises, 1896. aastal ehitatud Virtsu kooli kivist hoones. Ekspositsiooni põhiosa sai alguse August Tampärgile kuulunud Porsiku talus Rame külas mitme põlve jooksul säilitatud esemetest. Seetõttu kannab muuseum 2000. aastast August Tampärgi nime – austuseks tema elutöö vastu, milleks oli kultuuripärandi säilitamine tulevastele põlvedele.
Muuseumil on mitmekülgsed eseme- ja tekstiilikogud, mis annavad hea ülevaate Hanila ja Karuse kihelkonna ning lähiümbruse talukultuurist sadakond ja rohkem aastat tagasi. Muuseumi etnograafiline ja kultuurilooline püsiekspositsioon koosneb mitmest alajaotusest: taluõu, rehetuba, puutöötuba, koolituba, lina- ja kangatuba. Suur tekstiilikogu sisaldab kauneid rahvarõivaid, etnograafilist sisustustekstiili, mille hulgas on ka Lääne-Eesti roositud tekid.
Lisaks on muuseumil trükiste kogu: raamatud, ajakirjad, ajalehed ning fotokogu. Maikuus avatud näitus “Kolhoosid Hanila ja Karuse mail” räägib loo nimetatud piirkondades asunud kolhoosidest, väljas on vanad fotod, mälestused, arhiivimaterjalid.

Artikkel täismahus
 

Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda*
 

Salvesta kommentaar