«
»

 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad

Uudised

06/09/2014 21:50  Pärlipäev muuseumis
Pärlipäeva avasid Anne Vatter ja Mary-Helena Veerits omatehtud rahvalike lauludega. Nende imeilus laul võttis kuulajad oma haardesse ja viis kaasa. Publik kuulas heldinult.  
Ka Pärnu Muuseumi peavarahoidja Ülli Kont pidi võtma hetke, et end koguda ja rääkida teemal "Helmetööd Eestis läbi sajandite"

Ülli Kondi sõnul, "pärinevad esimesed teated helmeste kasutamisest Siksala kalmeleidudest 12. sajandist. Järgnevad teated pärinevad 16.-17. sajandist. Eesti naised kaunistasid helmestega rõivaid, näiteks seelikute allääri. Samuti kandsid kaelas helmekeesid.
19. sajandi tööstustoodangu massilise levikuga, hakkas käsitöö taanduma. Helmed olid kõigile kättesaadavad ja suhteliselt odavad. Peamiselt tehti peent käsitööd linnades, kus "peened" prouad istusid salongides ja lükkisid pärleid ritta. Pärlitega kaunistati erinevaid esemeid, näiteks tikiti karikale ümbris või kaunistati teatrikotikesi, näputöö kotikesi. Maarahvas tegi helmestikandis praktilisemaid asju. Levinumad olid meeste vööd, tubakakotid, jahimehe püssirihmad ja naiste kotikesed. 
Kõige tuntumad on helmestikandis meeste vööd. Vööd olid nahkalusel, metallpannaldega ja nimetähtedega, levinum kink pruudilt peiule. Sellised vööd on kirevad, kaunistatud näiteks rooside, viinamarjaväätidega või geomeetrilise tikandiga.
Helmestega on tegeldud erinevalt. Neid tikiti, heegeldati või kooti sisse. Vanu tehnikaid on võimalik kasutada ka tänapäeval uute asjade tegemiseks."  
Lisaks põnevale jutule, kaunistasid etteastet rikkalikud slaidid erinevatest helmestikandiga esemetest.

Teemapäeval osalejad said vaadata ka näitust helmeste/pärlitega kaunistatud esemetest, mis pärinesid Rõude Külaseltsi-, Lihula- ja Pärnu muuseumist ning Ülli Kondi erakogust.

Seejärel avati töötoad, kus igaüks võis proovida helmestega tikkimist Ülli juhendamisel või helmekeede tegemist Maarja Jõevee juhendamisel. 
Töötoad olid elevat suminat täis ja koju minnes pidi peegli ees pikema peatuse tegema, et uut kaelakeed imetleda. 
Päev oli päikest täis ja pärlendas mõnusalt! 

Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda*
 

Salvesta kommentaar